“Елітні самобуди”: Нацполіція розслідує будівельну активність Євгена Леськіва у центрі Києва

zdcgyreuСтоличні правоохоронці наразі розслідують факти можливих порушень законодавства при будівництві житлового комплексу “Struetinsky Residence” і клубного будинку “М29” у Печерському районі Києва. За інформацією Нацполіції, власник девелоперських компаній “KBD” і “UBH” — відомий бізнесмен Євген Леськів (на колажі) – здійснює реалізацію цих проєктів без необхідних дозвільних документів та всупереч позиції контролюючих органів. Як встановили слідчі, забудовники здійснюють роботи на ділянках, які не призначені для зведення багатоквартирних будинків, і не отримали погодження забудови від Мінкульту, хоча повинні були це зробити, адже ділянки під цими будинками знаходяться Центральному історичному ареалі міста і в охоронній зоні ботанічного саду ім. Гришка. Крім цього, до бюджету Києва не сплачувались пайові внески, а легалізувати ці будівництва їхні бенефіціари, схоже, вирішили на підставі завідомо підроблених документів.

Як стало відомо , наразі столичні правоохоронці розслідують факти можливих порушень законодавства при будівництві житлового комплексу (ЖК) “Struetinsky Residence” (вул. Болсуновська (Струтинського), 8) і клубного будинку (КБ) “М29” (пров. Мічуріна, 29) в Печерському районі Києва.

jxl4uohi

ЖК “Struetinsky Residence” (жовтий колір) і КБ “М29” (червоний колір) на карті порталу “ЛУН”

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023000000000455 (було відкрито Головним слідчим управлінням Національної поліції України 13 березня 2023 року). Процесуальне керівництво в даній справі здійснює Офіс Генерального прокурора. Фігурантам даного провадження попередньо інкримінується вчинення злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190 (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою) та ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану) Кримінального кодексу (КК) України.

Що стало відомо слідчим

Як встановили в Нацполіції, вищезгадані будинки зводяться в порушення містобудівного законодавства, без необхідних дозвільних документів та всупереч позиції контролюючих органів. Слідчі вважають, що організував це будівництво власник девелоперської компанії “Київбуддевелопмент”, під брендом якої будуються і ЖК “Struetinsky Residence” і КБ “М29”.

Правоохоронці з’ясували, що, забудовники, зокрема, мали б поінформувати органи охорони культурної спадщини про будівництво житла на цій території. Це було необхідно через те, що, згідно з Генеральним планом Києва та наказом Міністерства культури та інформаційної політики України № 599 “Про затвердження меж та режимів використання-території історичних ареалів Києва” від 2 серпня 2021 року, земельні ділянки на пров. Мічуріна, 29 та вул. Болсуновській, 8 розташовані в Центральному історичному ареалі міста, в охоронній зоні пам’ятки садово-паркової архітектури, унікальних зелених масивів та окремих дерев місцевого значення “Національний ботанічний сад НАН України ім. М. Гришка”.

Як стало відомо слідчим, Мінкульт не погоджував проєктну документацію та не надавав відповідних дозволів на проведення робіт за вказаними адресами. При цьому, 16 серпня і 6 вересня 2021 року вказане міністерство надіслало замовникам будівництва цих будинків приписи про припинення проведення земляних та будь-яких інших будівельних робіт. Але, всупереч вказаним “мораторіям” роботи все ж продовжувалися. Зазначимо, що замовниками будівництва ЖК “Struetinsky Residence” є обслуговуючий кооператив (ОК) “Орсей Київ” і ТОВ “Карт Лімітед”, а замовником будівництва КБ “М29” – фізична особа, ім’я та прізвище якої в судових ухвала по цьому провадженню не уточнюються.

Крім того, в Департаменті земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА) повідомили правоохоронцям, що Київрада не приймала рішення щодо зміни цільового призначення вищевказаних земельних ділянок. Разом з тим, за вказаною в судових ухвалах інформацією, ділянки під цими об’єктами не призначені для зведення багатоквартирних будинків. Так, три ділянки на вул. Болсуновській, 8 загальною площею 0,26 га мають цільове призначення “для експлуатації та обслуговування адміністративного будинку і господарських будівель”, а ділянка в пров. Мічуріна, 29 площею 0,1 га – “для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд”.

У свою чергу, від Департаменту містобудування та архітектури КМДА слідчим стало відомо, що цей структурний підрозділ столичної мерії не надавав архітектурно-планувальне завдання або містобудівні умови та обмеження (МУО) для проєктування об’єктів будівництва за вказаними адресами. Зазначається, що до вказаного департаменту надійшло 11 заяв щодо надання МУО на проєктування будівництва в пров. Мічуріна, 29, але в усіх випадках замовники видачі цього погодження (вищезгадана “анонімна” фізична особа, а також ТОВ “БК “Атлант-плюс”) отримували від чиновників відмови.

Крім того, Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) при КМДА повідомив Нацполіції, що він не видавав і не реєстрував документів, які б надавали право на виконання підготовчих або будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатації закінченого будівництвом об’єкта на вул. Болсуновській, 8.

2ybs0faz

Знімок екрану ухвали суду по цьому провадженню від 17 січня 2024 року

Чиновники столичного муніципалітету уточнили, що ОК “Орсей Київ” ще 19 лютого 2020 року зареєструвало повідомлення № КВ 011200500767 про початок виконання підготовчих робіт з “Реконструкції складської будівлі (нежитлового будинку) з пристосуванням під житловий будинок на вул. Болсуновській (Струтинського), 8”, але це, мовляв, було виконано “автоматично”. Тобто, забудовник просто вніс “попередження про виконання робіт” через реєстри органів держархбудконтролю – це йому фактично дозволяло законодавство, адже він оцінив клас наслідків в СС1 (незначні наслідки, до 4 поверхів). Втім, надалі, 21 травня того ж року, Департамент з питань ДАБК при КМДА скасував право на початок виконання підготовчих робіт за вказаною адресою.

Крім того, Нацполіції стало відомо, що жодна фізична або юридична особа не укладала з Департаментом економіки та інвестицій КМДА договори пайової участі у зв`язку з будівництвом за вказаними адресами. Відповідно, пайові кошти на створення і розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури до міського бюджету не перераховувались, а довідки про виконання забудовниками умов пайової участі чиновникам столичної мерії не надавались. За інформацією слідчих, лише внаслідок несплати пайової участі по ЖК “Struetinsky Residence” Департаменту економіки та інвестицій КМДА було завдано збитків на суму близько 2,5 млн гривень

Також правоохоронці встановили, що 15 грудня 2021 року за ТОВ “ІТ Корп” було зареєстровано нерухоме майно на вул. Болсуновській, 8 загальною площею 4,4 тис. кв.м. Слідчі вважають, що це було зроблено з метою легалізації незаконно збудованого об’єкта, в порушення порядку проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і на підставі завідомо підроблених офіційних документів.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Подписаться

Скандальна передісторія

Як повідомляла КВ, кілька десятиліть тому на вул. Струтинського, 8 (таку назву вулиця Болсуновська мала до 2015 року), були розміщені автомобільні бокси. У 90-х роках їх було перебудовано під складські приміщення, власником яких стало ЗАТ “Укргідроспецбудпроект”.

19 серпня 1999 року Київрада рішенням №6/492 погодила передачу трьох ділянок на вул. Струтинській, 8 в оренду вказаній компанії для експлуатації та обслуговування адміністративного будинку і господарських будівель – тих самих. Так, ділянки площею 0,2107 га (кадастровий номер – 8000000000:82:096:0005) та площею 0,0322 га (кадастровий номер- 8000000000:82:096:0022) мали бути передані на 49 років, а ділянка площею 0,0198 га (кадастровий номер – 8000000000:82:096:0028) – на 7 років. Надалі, 3 липня 2001 року були підписані відповідні договори оренди.

При цьому, за інформацією Нацполіції, термін дії договору найменшої ділянки вже закінчився, і в Департаменті земельних ресурсів КМДА відсутня інформація щодо його пролонгації. Ще цікавим є факт, що 22 травня 2013 року право власності на вказані складські приміщення площею 819,4 кв.м. були зареєстровані за ТОВ “Карт Лімітед”.

Про нове будівництво на вул. Болсуновській, 8 місцеві мешканці почали здогадуватись у квітні 2018 року, коли паркан, який огороджував складські приміщення, був трохи зміщений у бік будинку на вул. Курганівській, 3. У травні 2018 року до цих складських приміщень почала під’їжджати різна техніка, що стривожило громаду. Незабаром побоювання мешканців підтвердилися: вони дізналися з Інтернету, що на цьому місці планується будівництво 10-поверхового будинку.

У тому ж місяці КП «Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт» (КП «СУППР») повідомило, що при створенні несприятливих умов на земельній ділянці за адресою майбутнього будівництва (водонасичення грунтів, підрізання схилу) можуть виникнути зсувні явища локального характеру та руйнування прибудинкових територій на Курганівській, 3 та музичної школи №4 по вул. Бастіонної, 5-А.

У середині 2018 року мешканці навколишніх будинків зустрічалися із забудовниками. Такі зустрічі проходили у напруженій атмосфері – наприклад, одна з осіб, яка мала причетність до запланованої забудови, обізвала незадоволених громадян “проплаченими активістами” та розповіла про те, що насправді тут планується реконструкція складських приміщень під 4-поверховий будинок. Після цього протягом більш ніж півроку жодні будівельні роботи на цій ділянці не велися, а люди почали активно звертатися до органів влади з питаннями про законність будівництва ЖК на вул. Болсуновській, 8.

19 жовтня 2018 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ «Карт Лімітед» МУО на проєктування реконструкції складської будівлі (нежитлового будинку) із пристосуванням під житловий будинок на вул. Болсуновській, 8. Згідно з МУО, максимальна висота об’єкта, який мав “отриматися” в результаті реконструкції, повинна становити не більше 26,5 м. На фоні цього незрозуміло, чому вказаний департамент повідомив Нацполіції про відсутність даного погодження.

Зазначимо, у цьому документі не уточнювалася інформація про земельні ділянки, на яких знаходиться об’єкт реконструкції – їхній кадастрові номери, цільове призначення тощо. Це пов’язано з тим, що реконструкція може проводитись без документів, що свідчать про право власності чи користування земельною ділянкою. Разом з тим, у МУО повідомлялося про те, що, згідно з чинним Генеральним планом Києва, ділянка, на якій знаходиться об’єкт проєктування, входить до зони багатоповерхової забудови і на момент видачі цього документа була забруднена радіоактивною речовиною цезієм-137 (період напіврозпаду – 30 років , – ).

За словами місцевих мешканців, після видачі МУО від КМДА склад на вул. Болсуновській, 8 «пішов під розбір». Цю інформацію підтверджує портал ЛУН: як видно з фотозвіту з даного будівництва, вже станом на червень 2019 року було, зокрема, демонтовано вікна на 3 поверсі. У серпні 2019 року громадяни помітили на вул. Болсуновській, 8, людей, які брали проби землі. Місцеві мешканці вкорте звернулася до КМДА з проханням відреагувати на потенційне будівництво, але у столичній мерії відповіли, що земля під будівництво не відводилася, перевірку дотримання законодавства провести не вдається тощо.

Чергова активізація будівельних робіт за вказаною адресою мала місце 19-20 листопада 2020 року. Саме тоді група невстановлених осіб розбила опорну стіну, яка служить кордоном між прибудинковою територією будинку по Курганівській, 3 та земельною ділянкою по вул. Болсуновській, 8. У наступні дні громадяни та місцева керуюча компанія неодноразово зверталися до поліції з вимогою відреагувати на ці роботи. Як наслідок – за заявою компанії-управителя було відкрито кримінальне провадження №12020105060001050 за фактом самоправства (ст. 356 КК України). Втім, у відкритих джерела відсутня інформація про те, на якому етапі знаходиться це розслідування і чи взагалі вчиняли правоохоронці якісь слідчі дії.

За інформацією порталу “ЛУН”, ЖК “Struetinsky Residence” буде складатися з одного 10-поверхового будинку на 33 квартири. Станом на січень 2024 року забудовники вже звели “коробку” будинку і почали скління вікон. Судячи з фото моніторингу будівництва, роботи проводилися вже після 2020 року, генпідрядником будівництва даного ЖК було зазначено ТОВ “БК Атлант-Плюс”, а девелопером – “UBH”.

ЖК “Struetinsky Residence” станом на січень 2024 року (фото – “ЛУН”)

Що стосується ділянки в пров. Мічуріна, 29 (кадастровий номер – 8000000000:82:277:0161), то вона знаходиться у приватній власності вже близько двох десятиліть. Так, відповідно до рішення Київради №70/230 від 24 жовтня 2002 року її власником стала Ніна Євдокимова. Надалі, 12 листопада 2021 року, ця земля перейшла у власність до ОК “Печерський квартал” на підставі договору купівлі-продажу.

За інформацією порталу “ЛУН”, на вказаній ділянці має бути зведений 5-поверховий будинок бізнес-класу з мансардою (33 квартири). При цьому, КБ “М29” напевно матиме паркінг на 46 автомобілів. Роботи з його зведення розпочалися у другій половині 2021 року, і станом на січень 2024-го забудовники вже звели перші два поверхи “коробки”.

Що цікаво, на порталі “ЛУН” зазначається, що для будівництва даного будинку забудовники отримали деякі дозволи. Зокрема, мовляв, Департамент містобудування та архітектури КМДА у квітні 2020 року наказом №490 видав МУО (попри те, що Нацполіція має дані стосовно відмов у видачі цього документу. – ), а у вересні 2020 року забудовники зареєстрували в органах ДАБК повідомлення про початок підготовчих робіт № КВ020200925453. Зазначимо, в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва відсутні повні версії цих документів. Це, серед іншого, може свідчити про їхнє анулювання.

Також на порталі “ЛУН” повідомляється, що генпідрядником цього будівництва є вищезгадане ТОВ “БК Атлант-Плюс”.

Хто будує та допомогає будувати

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Карт Лімітед” (співзамовник будівництва ЖК “Struetinsky Residence”) було зареєстроване у січні 2013 року. Його засновниками є киянин Сергій Криворучко і ТОВ “Фінансові інвестиції”, кінцевим бенефіціаром – ще один мешканець столиці Олексій Усков, який також є кінцевим бенефіціаром “Карт Лімітед”.

Що цікаво, у 2017-2020 роках співвласником ТОВ “Карт Лімітед” був Андрій Юрійович Кучеренко – брат народного депутата нинішнього IX скликання Верховної Ради Олексія Кучеренка (фракція ВО “Батьківщина”), колишнього міністра з питань ЖКГ (2007-2010 рр.), нардепа ІІІ, V, VI скликань і т.д. При цьому, у V скликанні парламенту Андрій Кучеренко працював помічником свого брата-нардепа на платній основі. Сам Олексій Кучеренко у грудні 2020 року заперечував свою причетність до діяльності вказаної компанії та забудови на вул. Болсуновській, 8, вказуючи на те, що його брат самостійно здійснює свою бізнес-діяльність.

Що цікаво, керівник ТОВ “Карт Лімітед” Олексій Усков станом на 2017 рік був чоловіком Марини Ускової, яка працювала головним спеціалістом відділу взаємодії зі ЗМІ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ. Крім того, остання в 2010 році була прес-секретарем міністра ЖКГ Олексія Кучеренка.

ОК “Орсей Київ” (співзамовник будівництва ЖК “Struetinsky Residence”) був зареєстрований у серпні 2017 року. Його засновниками зазначено мешканця Херсона Миколу Зіска, а також киян Галину Щур, Разію Заріпову і Євгена Леськіва, який також є керівником даного кооперативу.

ОК “Печерський квартал” (власник ділянки в пров. Мічуріна, 29) був зареєстрований у Києві у квітні 2016 року. Його засновниками є мешканці Житомира Максим Сафронов, Лідія Лихач і Олександр Копилов. Керівником цього кооперативу є Дмитро Копилов.

Столичне ТОВ “БК Атлант-Плюс” (генпідрядник будівництва обох будинків) було зареєстроване у лютому 2019 року. Його засновником вказано мешканця Чернігова Сергія Леськіва, а керівником та кінцевим бенефіціаром – його сина, вищезгаданого Євгена Леськіва.

Система Youcontrol відносить обидва кооперативи і ТОВ “БК Атлант-Плюс” до т.зв. “групи “родини Леськів””, яка об’єднує більше чотирьох десятків компаній, що зайняті в сфері будівництва, нерухомості, виробництва будівельних матеріалів, а також у сфері поводження із відходами. Серед активів цієї групи – вищезгадані девелоперські компанії “KBD” (“Київбуддевелопмент”) і “UBH” (“Український будівельний холдинг”). Ключовою особою даної групи є бізнесмен Євген Леськів. Що цікаво, він також є керівником та співзасновником ОК “Гарант Буд”, якому все той же нардеп Олексій Кучеренко в 2019 році повернув позику на суму 390 тис. гривень.

Як раніше повідомляла , компанії із орбіти Євгена Леськів не вперше фігурують у скандалах щодо можливих порушень при забудові столичних земель.

Зокрема, ТОВ “Український-будівельний-холдинг”, власником якого є вищезгаданий бізнесмен, планує звести клубний будинок на місці т.зв. “Євбази” – споруди XIX століття на вул. Дмитрівській, 23-А, у якій в серпні 2023 року трапилася пожежа. Столичні активісти та експерти впевнені, що ця будівля була спалена навмисно, а забудовники задля реалізації своїх планів вдавалися до маніпуляцій. Зокрема, за інформацією експертів, “на папері” було занижено клас наслідків та поверховість майбутньої будівлі, щоб не довелося проходити додаткові перевірки та експертизи від профільних держорганів.

Нагадаємо також, що в рамках вищезазначеного кримінального провадження №42023000000000455 від 13 березня 2023 року правоохоронці розслідують і “гріхи” інших забудовників на інших об’єктах. Зокрема, Нацполіцію зацікавило будівництво ЖК “4U” (вул. Академіка Булаховського, 2, житловий масив Новобіличі). Слідчим стало відомо, що при реалізації даного проєкту могло бути привласнено майно Інституту технічної теплофізики Національної академії наук (НАН) України, який передав цю землю приватній компанії-інвестору під забудову в обмін на квартири. Попередньо йдеться про нанесені державі збитки на суму близько 194 млн гривень.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Обов’язки директора Департаменту з питань ДАБК КМДА з 13 січня 2020 року виконує заступниця директора цієї структури Оксана Попович. На цій посаді чиновниця працює, поки директор даного департаменту Володимир Кузьменко перебуває у відпустці для догляду за дитиною (очолює цю структуру з 3 лютого 2017 року).

Діяльність цього департаменту з 2018 року контролює заступник голови КМДА Вячеслав Непоп.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Wiki
Newsletter