Колишній заступник мера Костусєва пішов на угоду у справі про заволодіння аеропортом «Одеса»

Колишній заступник мера Костусєва пішов на угоду у справі про заволодіння аеропортом «Одеса»

Колишній заступник мера Костусєва пішов на угоду у справі про заволодіння аеропортом «Одеса»

Вищий антикорупційний суд ухвалив угоду з колишнім заступником міського голови Одеси Анатолієм Орловським.

Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 29 березня.

Ще у 2008 році міська влада Одеси затвердила умови конкурсу на вибір інвестора для реконструкції «Міжнародного аеропорту «Одеса». З кінця 2009 року представники великого бізнесу міста почали розробляти план заволодіння аеропортом із залученням офшорних компаній.

За версією слідства, учасником операції став мер Олексій Костусєв, який очолив місто у листопаді 2010-го.

Британського офшора Odessa airport development Ltd було обрано поза конкурсом як партнера Одеської міської ради у створенні спільного ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», якому буде передано майно КП «Міжнародний аеропорт «Одеса». У новоствореному підприємстві частка іноземної компанії склала 75%, а міської ради лише — 25%, без можливості впливати на господарську діяльність, а також розпоряджатися майном і доходом.

Костусєв запропонував своєму заступнику підписати протокол про створення ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», його Статут, договір про корпоративні принципи управління та акт приймання-передачі майна до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса». Але заступник мера, розуміючи невигідність цього плану для громади міста, відмовився це робити начебто навіть після особистих умовлянь Костусєва.

Після цього Костусєв намагався переконати підписати документи іншого заступника, але він також відмовився і був звільнений. Костусєв призначив виконувачем обов’язків заступника мера Орловського, який у жовтні 2011 року ці документи підписав.

До статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» міська рада внесла майно загальною вартістю понад 118 млн гривень у кількості 2 488 одиниць, з яких 535 одиниць були аердромними об’єктами, які забезпечували безпеку польотів і не могли бути приватизовані.

Під виглядом залучення інвестора відбулася незаконна приватизація аеропорту. Іноземна компанія зобов’язалася внести до статутного капіталу нового підприємства 355 млн грн, побудувати новий термінал та злітно-посадкову смугу. Але більшість цих коштів було заблоковано на банківських рахунках за договорами застави майнових прав щодо кредитних зобов’язань компаній, які не мали жодного відношення до ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса».

У травні 2013 року організатори злочину уклали від імені ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» кредитний договір із ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» на 30 мільйонів доларів.

75% корпоративних прав ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та приміщення нового терміналу було передано банку як гарантія за кредитним договором. За наступні 10 років ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» сплатило банку лише частину основного боргу близько 2 млн доларів США.

Такими діями організатори злочину унеможливили повернення майна аеропорту законному власнику. Вважається, що у період з 01.06.2012 до 31.12.2022 вони привласнили дохід від аеропортової діяльності на суму 2 млрд 576 млн₴

У 2023 році НАБУ та САП повідомили про підозру у заволодінні майном «Міжнародного аеропорту «Одеса» бізнесменам Борису Кауфману та Олександру Грановському, ексмеру Одеси Олексію Костусєву, колишньому в.о. заступника мера Анатолію Орловському та директору ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» Олексію Кочанову.

З жовтня 2023-го Костусєва оголошено в розшук.

У лютому 2024 року Орловський уклав із прокурором угоду про визнання вини. Підставою стало те, що він дав свідчення і викрив інших співучасників злочину.

Орловського засудили до 4 років та шести місяців позбавлення волі умовно, звільнивши з випробувальним терміном 3 роки.

За умовами угоди він зобов’язався співпрацювати з прокурором, у тому числі під час судового розгляду у кримінальному провадженні, прибувати до суду та давати повні, вичерпні та правдиві свідчення щодо інших співучасників злочину. Також до 1 травня 2024 року Орловський внесе 200 тисяч гривень на підтримку Збройних сил України.

Wiki
Newsletter