Шило Татарова ще більше проколює рейтинг Зеленського для якого корупція стала головною проблемою

Фото:

Почався новий гучний скандал навколо ОП — через затримання співробітниками НАБУ Артема Шило, якого вже встигли арештувати й миттєво викупити з СІЗО за 30 млн гривень.

Цей скандал небезпечний для Банкової з кількох причин, зазначає видання "Ділова столиця".

По-перше, йдеться про організацію злочинної схеми розкрадання грошей держкомпанії у перші місяці великої війни. Тобто поки вся країна донатила армії для перемоги над ворогом, група зловмисників поцупила у держави лише за одним епізодом 95 млн₴

По-друге, цю схему організував діяч, який на той час був радником ОП. Причому, це не домисли журналістів, а інформація Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Своє повідомлення вона назвала саме так: "САП та НАБУ викрили організовану групу на чолі з колишнім радником Офісу Президента України".

По-третє, за цю справу схопилися журналісти-розслідувачі та антикорупційні активісти, які користуються підтримкою західних посольств. Вони пов’язують цю історію із заступником керівника ОП Олегом Татаровим. Тобто їхніми зусиллями фокус уваги переводиться на керівництво Банкової.

А по-четверте, деякі нардепи та журналісти стверджують, що подібних схем було чимало в різних державних структурах. Тобто йдеться про систематичну діяльність, і її організатором явно мав бути хтось дуже впливовий. А весь вплив у нас зосереджено на Банковій.

Факти та домисли

Якщо підсумувати інформацію, яка з’явилася в медіа, та вичавити з неї найголовніше, вимальовується така картина.

Як повідомляють САП та НАБУ, слідством встановлено, що організовану групу було створено у 2021 році для контролю за коштами АТ "Укрзалізниця". Протягом червня-грудня 2022 року керівник групи забезпечив "потрібній" компанії виграш тендеру на постачання силових трансформаторів. Як підставу для відхилення пропозицій інших учасників закупівлі зі значно вигіднішими ціновими умовами було використано лист із СБУ "Щодо загроз державній безпеці".

"Компанію-переможця контролює громадянин Республіки Білорусь, який має зв’язки з РФ. Цей переможець через зареєстровану в Болгарії контрольовану фірму-прокладку закупив трансформатори у виробника в Узбекистані та перепродав "Укрзалізниці" за ціною, штучно збільшеною майже вдвічі", — наголошує НАБУ. В результаті "Укрзалізниця" зазнала збитків на суму 94,8 млн грн, якими заволоділи учасники злочину, стверджують НАБУ та САП.

Дуже швидко з НАБУ до медіа просочилася інформація, що "колишнього радника ОП" звуть Артем Шило. У серпні 2022 року Офіс президента у відповідь на запит babel.ua надав повний перелік радників ОП. Усі вони позаштатні, і серед них дійсно фігурував Артем Шило.

Незадовго до цього, у липні 2022 року, було звільнено голову СБУ Івана Баканова, в.о. голови СБУ став Василь Малюк. І незабаром Шило отримав у Малюка велику посаду. У листопаді 2022 року розслідування bihus.info розповіло, що Артем Шило очолив у СБУ департамент контррозвідувального забезпечення об’єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму. Цей підрозділ був створений на базі колишнього департаменту економічної контррозвідки СБУ, який часто ставав фігурантом антикорупційних розслідувань про утиски бізнесу.

Раніше Шило вже працював у СБУ, дослужився до посади заступника керівника департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки. 2021 року Шило був звільнений з СБУ, але майже одразу влаштувався радником ОП. "Займався питанням реформування органів СБУ. Давав консультації особам у приватному спілкуванні. […] Консультував Татарова з приводу змін кримінально-процесуального законодавства", — розповів він bihus.info. За його словами, у серпні 2022 року йому запропонували повернутися до СБУ та очолити важливий департамент; пропозиція походила від Малюка.

І ще тоді, у листопаді 2022 року, журналісти наголосили, що "Шила називають близьким до Татарова і смотрящим за залізницею".

Три тижні тому, 13 березня, сайт forbes.ua повідомив, що Шило звільнений з посади начальника департаменту, але залишився працювати в СБУ. Одна з ймовірних причин його відставки — необґрунтоване збільшення справ, які СБУ розслідує проти бізнесу, заявив співрозмовник forbes.ua у правоохоронних органах. Він наголосив, що на одній із останніх нарад це питання під контроль узяв особисто президент.

І ось тепер НАБУ та САП інформують, що 2-3 квітня повідомлено про підозру сімом учасникам організованої групи, четверо з них затримано. Їм загрожує покарання за ч. 5 ст. 191 КК (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою) — позбавлення волі на строк від 7 до 12 років із конфіскацією майна.

Не лише в "Укрзалізниці"

Схема в "Укрзалізниці" — не єдина, до якої міг бути причетний колишній радник ОП. "Затримання Артема Шила — непересічна подія, — наголошує журналіст-розслідувач Євген Плінський. — Ця постать відігравала ключову роль в тій частині СБУ, за яку завжди червоніли справжні бійці Служби Божої і яку намагались то ліквідувати, то реформувати. Простими словами, через Шила проходило багато комерційних ланцюжків, а епізод по "Укрзалізниці" — лише один з них. І не найголовніший. І ніякого секрету в цьому не було, адже скарги на нього від бізнесу були прямі. Зараз цікаво лише одне: наскільки глибоко НАБУ залізло в комерційну діяльність Артема".

Напевно, саме це питання зараз найбільше цікавить Банкову. Тому що молодий (йому лише 33 роки) підполковник СБУ Шило за всіх своїх талантів не зміг би організувати безліч схем у різних держструктурах поодинці.

Перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк підтверджує, що "листи щастя" із СБУ застосовувалися на тендерах систематично для забезпечення перемоги "фірмам, які погоджені". Він цитує САП: "Як підставу для відхилення пропозицій інших учасників закупівлі зі значно вигіднішими ціновими умовами використано лист "Щодо загроз державній безпеці"".

"Оце якраз про роль СБУ в економічних історіях. Ідуть торги, є конкуренти фірмам, які узгоджені, і тут приходить лист-щастя від СБУ, що конкуренти пов’язані з РФ/мають громадянство РФ/мають зв’язки з кимось… Інформацію ніяк не перевіриш чи спростуєш… І все: вітаю, ваша фірма (з ціною більше) перемогла, — пояснює нардеп.— Я якось писав про такий же кейс, але у сфері отримання ліцензій від НБУ. Багато схожих історій йде і на митниці, де СБУ своїми листами може зупинити будь-яку операцію".

Важко повірити, що одна людина, нехай навіть із великою посадою в СБУ, могла самостійно організувати цілу мережу, в яку потрапили "Укрзалізниця", Нацбанк, митниця та інші держструктури. Тому влада має проблему, що робити з усією цією історією.

Банкова на роздоріжжі

Зараз перед Банковою три шляхи, кожен по-своєму небезпечний.

Перший шлях: ніяк не реагувати публічно. На телемарафоні всім мовчати, ніби нічого не сталося. На всі запитання відповідати, що всіх фігурантів давно звільнено, вони жодних контактів із ОП давно не мали, а вся схема в "Укрзалізниці" — це виключно самодіяльність її сімох учасників, яких викрили НАБУ та САП. При цьому за лаштунками намагатимуться врятувати фігурантів.

"Бачу шок і радість у багатьох після того, як НАБУ і САП затримали особистого татарівського СБУшника Артема Шила. Хочу вас засмутити. Шилу нічого не загрожує. Дуже хочу помилитися, але злі язики з Банкової кажуть, що це цінний кадр Татарова, і він його не здасть. Хочу, щоб вони помилилися, але поки такого не було", — розповідає екс-нардеп Борислав Береза. Обмовляє, напевно.

Але припустимо, що Банковій вдасться зам’яти цю справу (є кілька способів, як це можна зробити). У будь-якому разі буде медіашум від антикорупційної тусовки — вона намагатиметься подати це як черговий доказ того, що "Банкова кришує корупцію". А це новий удар по рейтингах влади. Для Банкової це зараз болюче питання, бо корупція вже стала головною проблемою для рейтингу Зеленського.

І будуть нові питання від послів G7, на кшталт: а що нам розповідати своїм джонсонам у конгресах та своїм виборцям на виборах до Європарламенту, коли ви тут по вуха у корупції? І нові неприємні публікації у західних медіа також можуть з’явитися.

Другий шлях: проводити чистку в ОП, звільняти того ж таки Татарова. Це можна було б вигідно продати народу як переконливе свідчення безкомпромісної боротьби з корупцією. Однак слабо віриться, що на це піде Зеленський. І річ навіть не в боротьбі з корупцією. Справа в іншому: він не хоче втрачати впливу. А звільнити Татарова — саме зараз, коли це виглядатиме як покарання за сумнівні схеми, значить дуже втратити вплив. Бо хто б не прийшов на місце Татарова, його вже ніхто не захоче слухатись ні в тій самій СБУ, ні в інших правоохоронних органах, ні в судах.

Третій шлях: переводити усі стрілки на СБУ. Тут є логіка. Адже Шило був радником в ОП лише рік, а в СБУ він пропрацював сумарно понад 10 років (2012-2021 та 2022-2024). І "листи щастя" приходили на тендери не із ОП, а із СБУ.

Але це буде новий удар по авторитету Василя Малюка, якого нещодавно ледве врятували після Бігусгейта. Спочатку начальник одного департаменту СБУ (захисту національної державності) направляє 30 співробітників на стеження за новорічним відпочинком журналістів, тепер виявляється, що начальник іншого департаменту, призначений Малюком, затриманий у справі про присвоєння майже 100 млн грн із коштів держкомпанії. Тут би навпаки, вигадати історію, що це все відбувалося у Малюка за спиною, поки він зосереджений на боротьбі з Росією та ворожими агентами.

Як бачимо, вибір стоїть не простий, і навряд чи Банкова поспішатиме. Тим часом НАБУ уточнило, що окрім підозри у справі про присвоєння 94,8 млн грн на трансформаторах, "лідеру організованої групи також повідомили про підозру у заволодінні 117 млн грн при закупівлі кабелів АТ "Укрзалізниця", яку НАБУ та САП викрили у березні цього року". Там йдеться про тендери у 2021-2023 роках. Також НАБУ анонсувало "встановлення інших епізодів злочинної діяльності організованої групи".

Вибір для Банкової ставатиме тим складнішим, чим більше сотень мільйонів гривень спливатиме у справі Артема Шила.

Юрій Вишневський, оприлюднено у виданні DSnews.ua

Wiki
Newsletter